G. on The Blog!: Pozitif Doğum Hikayem - Hoşgeldin Oğlum | Güzellik ve Makyaj | Gamze Mazgal

Pozitif Doğum Hikayem - Hoşgeldin Oğlum

3 Yorum
Bir önceki yazımda 38 hafta boyunca zihinsel olarak nasıl hazırlandığımdan bahsetmiştim bu yazımda ise oğluma kavuştuğum,sanırım hayatımda yaşayıp yaşayabileceğim en mutlu günden bahsedeceğim.
13 Ekim günü annemle son hazırlıklar için Üsküdar'a gidip bir güzel gezip alışverişler yaptık.Akşamında annem "Bugün de doğurmazsan daha doğurmazsın Gamze."demişti ve gülüp geçmiştik.Nerden bilebilirdim ki annemin öngörüsünün gerçek olacağını?

Doğum haftasına girdiğimde vücudum iyiden iyiye ağırlaşmış hareketlerim kısıtlanmıştı.Belimde ve bacaklarımda özellikle gece beliren sızlanmalar vardı.Bu ağrılara inat benim aklımda tek bir düşünce vardı:Gebelik çekimleri...

gebelik çekimleriBayram sonrasına yapmayı planladığımız kötü hava koşulları sebebiyle ertelemek zorunda kaldığımız çekimleri doğumdan 3 gün önce yapmamız,doğumun bırakma işi olduğunu kanıtı olmuştu...

13 Ekimi 14 Ekime bağlayan gece karnımda daha önceden tanıdık,ama bir türlü anlamlandıramadığım bir ağrı olmuştu.Gün içinde aşırı terlediğim için gazdır heralde deyip geçiştirmiştim saat 01:00 suları tekrar uykuya daldım.
03:00 gibi tekrar uyanıp kendimi dinlemeye başladım sanki doğum dalgalarıydı bu gelen...Sessizce takip etmeye başadım ve 04:00 e doğru eşimi uyandırıp dalgalrın sıklığını ölçmeye başladık.
İkimiz de inanamasak da evet dalgalar 9 dakikadan 5 dakikaya kadar düşmüştü ve oğlumuz geliyordu.
Saat tam 06:00 da hastaneye gitmeyi talep ettim,doğumun hangi evresinde olduğumu bilmek istiyordum.Acıbadem Kadıköy Hastanesinde Lidya Ebe Nst kayıtlarıma bakıp;kasılmalarımın düzenli olduğunu,muhtemelen akşama doğru doğum yapacağımı,doktoruma haber verdiğini ve evime gidip dinlenmemi söyledi.
Eve geldim,kahvaltı yaptım,biraz tv izledim.Bu arada Doulama ve doğum fotoğrafçıma da haber verdim.
Arkadaşlarımla mesajlaşıp normal hayatıma devam ettim.
14:30 gibi doğum fotoğrafçım tatlı Zeynep'im aradı ve uzun uzun konuştuk kapatmaya yakın "Gamze bence Kutay bugün gelecek hissediyorum."dedi
Buarada bu saate kadar tüm bunlar yaşanırken neler mi hissediyorum?
Daha öncesinde hissedeceğimi düşündüğüm/planladığım günlük yaşantıma engel olmayacak minik regl kasılmaları...
Zeynep'le konuştuktan sonra ben biraz uzanayım akşama doğum yapacağım diyerek odama yöneldim,uzandım ve oğluma "Annecim ben hazırım artık gelebilirsin,seninle tanışmak için sabırsızlanıyorum."dedim.Gözlerimi kapadım ve birkaç saniye sonra pat diye bir ses duydum.Evet oğlum yine beni duymuş,anlamış ve bugün gelmeye karar vermişti.Nihayet suyum patlamıştı.
Eşime yetiş dediğimi hatırlıyorum 😊 
norrmal doğumHemen doğum çantamı alıp,annemle vedalaşıp eşimle hastane yollarına düştük.Yolda Esra'yı ve Zeynep'i arayıp haber verdik.
"Sancı"odası denilen odaya girip,dalgalanmaları takiplemeye başladık.Normalde planım dalgalanmaları hastane odasında takipti ama odada benden başka kimsenin olmayışı ve doğumhaneye oldukça yakın olması;meditasyonuma orda başlayıp bölünme yaşamak istemeyişimden o odada kalmayı tercih ettim.
Dalgalanma sırasında rahmime ve bebeğime nefes gönderip aralarda bebeğime kavuşacağım anı hayal ediyordum.Doğum sonrasında eşim dalgalanma aralarında yüzümde hep bir tebessüm olduğunu söyledi😌
Tamamen dış dünyadan kendimi soyutlamış,ne bir sese,ne bir ışığa,ne de bir müdaheleye tahammülüm vardı.Adeta vahşi bir hayvandım ve o odaya sığınmıştım.Bu sebepten olsa gerek,itiraf ediyorum ki açılma kontrollerimde ekibi biraz zorladım.
doula ile doğum
Medite olduğum için zaman kavramını tamamen kaybettiğimden Esra'nın ne zaman geldiğini hatırlamıyorum ama o ana kadar sadece yatakta olduğumu ve açılmamın sadece 3cm olduğunu biliyorum.Esra'nın gelmesi ve "Gamzecim bebeğine yardımcı olmalısın ayağa kalkman gerek."demesiyle mobil olmaya çalıştım.Bana verilen hiçbir komutu anında yerine getirmedim,ben ve vücudum ne zaman hazırsa o an aksiyona geçtim,doğumumu başkası değil ben yönettim 💪🏻
Ayağa kalktıktan bir süre sonra -tam olarak ne kadar bilemiyorum- aniden dalgalarımın yerini ıkınma hissi aldı ve yoğun bir baskı hissettim.
normal doğum destekli doktor
Ebelerin son bir kontrol isteklerine hazır olduğumda yanıt verdiğimde açılmamın tamamlandığını bebeğimin geldiğini söylediler.
Doğumhaneye girdiğimde sancılarım bitmiş,farklı bir ortama geçtiğim için dış dünyaya dönmüş,neler olduğunun şaşkınlığı içinde sağa sola bakıyordum 😊
Zaman kaybetmeden ikinci kez medite oldum ve 18.30 da ıkınmalara başladım.Doktorum Baha Bey çok uzun sürmeyeceğini 19.00 da bebeğimi kucağıma alacağımı söylemişti ki öyle de oldu.Birkaç ıkınma sonrasında oğluma kavuştuğumu ve defalarca"Hoşgeldin,hoşgeldin,hoşgeldin oğlum." dediğimi hatırlıyorum.Her doğum hikayesinde okuduğum bu anın tadı gerçekten inanılmazdı eminim hiçbir anne bu anın tadına doyamamıştır.
Tentene temas ve ilk emzirme sonrası maalesef oğlumu ölçümler için yanımdan aldılar ama babası oğlumu Canım Doulam da beni yalnız bırakmamıştı.
anne bebek
Gerçekten tam da hayal ettiğim Esra'nın sıklıkla bahsettiği coşkuyla çıktığım bir doğum yaşadım.Doğum sonrası daha doğumhaneden çıkmadan en yakın arkadaşımı,ablalarımı bizzat kendim aradım.

Sonrası malum odada annelerimle kavuşma,oğlumun onlarla tanışması gözyaşlarıyla kutsanmış huzur dolu bir gece...

Buraya kadar yazdıklarımın hepsi bir kahramanlık öyküsü değil,sağlık koşullarının el verdiği her kadının yapabileceği bir doğum hikayesi,okuyan gebeleri yüreklendireceğini umduğum bir motivasyon yazısıdır.

Tüm gebelere kuzularına sağlıkla kavuşacağı,coşkuyla hatırlayacağı sağlıklı doğumlar diliyorum.

Lohusa mıyım değil miyim yazımı da okumak ister misiniz?
Cevabınız evetse bir sonraki postumda görüşmek dileğiyle...

Sevgiyle Kalın...


Bunlar da ilginizi çekebilir

3 yorum :

 1. Çok duygu dolu bir yazı olmuş :) Güle güle büyütün :)

  Bloglarıma da beklerim.

  http://berilcimcime.blogspot.com

  ve

  http://makyajbox.blogspot.com

  YanıtlaSil
 2. Aynı doğumdan diliyorum 😌 🙏

  YanıtlaSil
 3. Gamze inanılmaz bir tecrübe yaşamışsın tekrar tebrik ediyorum minik Kutay'a da sağlıklı mutlu bir hayat dilerim canım sevgiler..<3

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.