G. on The Blog!: Pozitif Doğum Hikayem-Doğuma Nasıl Hazırlandım? | Güzellik ve Makyaj | Gamze Mazgal

Pozitif Doğum Hikayem-Doğuma Nasıl Hazırlandım?

1 Yorum
Kutay ile hayatımız yavaş yavaş düzene girerken her gebeyle hevesle paylaşmak istediğim doğum hikayemi sizinle paylaşmaya başlayabilirim dedim.
Anlatacak o kadar çok şey varki umarım sıkılmadan okuyacağınız bir yazı dizisi olur.

Maalesef ülkemizde kadın olmanın zorluklarından biri de doğum meselesi...
Nesilden nesile aktarılan,hemen hemen herkesten duyduğumuz,filmlere dizilere konu olmuş acılı zor doğumlar benim de içimde bir yerlere işlemiş olmalı ki,normal doğum konusunda tereddütlere düşüyor,en büyük korkum sezaryen ile yüzleşmeyi hiç istemiyordum...
gebeİlk günlerin heyecanını bastırdıktan sonra,
araştırmacı kişiliğim gereği başladım araştırmalara.Önce normal doğum yanlısı bir doktor,hastane ve okunası kitaplar,sonra doğum desteği hakkında bilgiler topladım.Grup derslerinden ziyade bireysel dersler almalıydım ki aklıma takılan herşeyi sormalı doğuma dair ne varsa ince ince öğrenmeliydim...
Doula ile çalışmamın doğum sırasında bana getireceği artılara emin olduktan sonra sıra kendime/elektriğime uygun bir destekçi bulmaya geldi ve birkaç doula ile öngörüşme yaptım;kararımı zaman kaybetmeden verip gebeliğimin 5. ayının başında Doulam Esra Erkut Demirözle çalışmalara başladım.
doulaGünler geçtikçe kendimi zihinsel olarak doğuma daha hazır hissediyor,Esra ile olan sohbet tadındaki görüşmelerimizde bana verdiği değerli bilgiler ve tavsiyeler ışığında özgüvenimi hızla kazanıyor,zihnen hazır olmanın yanında bedenen de hazır olmak gerektiğinden yoga ve pilates hatta meditasyonla gücüme güç katmaya devam ediyordum.
Çok geçmeden ben bu işi yaparım demeye başlamıştım bile 😉

Zihnimde yarattığım bir doğum senaryosu vardı,
ve bu senaryonun sadece benim için geçerli olacağını şimdiye kadar duyduğum hiçbir senaryonun birebir aynısını yaşamayacağımı düşünüyordum.
Vücudum ve bebeğim ne yapacağını benden daha iyi biliyor diyordum hep kendime ve bebeğime güveniyorum...
Ya sancılar?
Vücudumdan gelen birşeyse bu sancı dediğiniz(bence regl kasılmaları gibi olacaktı);kesinlikle mücadele edebilirim çünkü bana benden gelen şeye kolaylıkla hükmedebilirim diye düşünüyordum.
Peki ya doğum korkusu yok mu hiç?
"Korkmuyorum,sadece yaşayacağım şeyin ne olduğunu bilmediğim için heyecanlıyım,umarım bu heyecana yenik düşmem."diyordum.
Gebeliğimin başından beri kendimi bütün olumsuz deneyimlere kapatıp sadece kendi doğumuma odaklanıp,"coşkuyla" çıkacağım bir doğum öyküsü hayal ediyordum.

Doğuma hazırlık sürecimi kısaca özetlemek gerekirse bu şekildeydi.
Bence oldukça hızla geçen 38 haftayı tam olarak böyle yönettim,doğum ve lohusalık serüvenlerim bir sonraki yazılarımda...

Sevgiyle Kalın💕


Bunlar da ilginizi çekebilir

1 yorum :

Blogger tarafından desteklenmektedir.