G. on The Blog!: Okudum,okuyorum... | Güzellik ve Makyaj | Gamze Mazgal

Okudum,okuyorum...

2 Yorum
Bir önceki postumda gebeliğimi öğrenir öğrenmez okumam gereken kitapları araştırmaya başladığımdan bahsetmiştim.
Benim gibi arayış içinde olanlar için şu güne kadar okuduğum kitaplardan kısaca bahsedip fikir edinmelerinde yardımcı olacağımı düşünüyorum.

İlk okuduğum kitap Yakamoz Yayınlarından Hamilelik Doğum ve Bebek idi.Bütün süreçleri en ince detaylarıyla anlatan bu kitap doğum eğitmenleri ve profesyonel danışmanlar tarafından kaleme alınmış aynı zamanda sağlık görevlilerinin eğitim kitabı olarak da kullanılıyormuş.
Kesinlikle her ebeveynin kitaplığında bulunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Normal ve hatta mümkünse doğal doğum ile bebeğimi dünyaya getirmek istediğim için öncelikli okumam gereken kitaplardan diğeri de HypnoBirthing isimli kitap oldu.Bu kitabın kapağında yazan "Bütün doğumların bir amacı ve planı vardır;kelebek çıkarken kozasını yırtıp açmayı kim düşünür?Kim civcivi dışarı çekip çıkarmak için kabuğu kırar?" Cümleleri beni derinden etkiledi ve kitabı bir solukta okumama vesile oldu diyebilirim.Normal doğum planlayan ve içinde minicik endişeler taşıyan herkesin okuması gereken yüreklendirici ve motive artırıcı bir kitap olduğunu düşünüyorum.
0-1 Başla! İse Dr.Şirin Seçkin,Dr.Fatma Kırcı ve Dr.Ertan Seçkin kaleminden çıkmış,ağırliklı olarak bebek bakımı ile ilgili konulara yer verilen soru cevap kısımları ile dikkat çeken okunması kolay bilgilendirici bir kitap.Bebek hastalıkları ile ilgili kısmı okumayı yüreğim kaldırmasa da yine kolaylıkla sıkılmadan okuduğum bir kitap olarak tavsiye edebilirim.
Dr.Gökhan Mamur'un da katıldığı bir blogger etkinliğinde hediye edilen 40'ı Uçana Kadar...ise basit bir dille yazılmış eğlenceli anlatımı ile bebeklik dönemi hakkında hiçbir bilgisi olmayan arkadaşların eğlenerek okuyacağına inandığım bir kitap.Benim için biraz basit kaldı.Atlayarak okudum itiraf ediyorum.

Geriye kalan son iki kitabım ise Yesin de Büyüsün ve Birlikte Büyütelim...
Prof.Dr.Bengi Semerci'nin kitabı bebeklik ve çocukluk dönemi ruh sağlığı ile ilgili bir kitap.Henüz yeni başladığım için genel bir yorum yazmam mümkün olmayacak belki ama öğrenerek okuduğumu belirtebilirim.
Yesin De Büyüsün ise Psikolog Eda Gökduman'ın çocuklara beslenme alışkanlıkları kazandırmaya yönelik ürettiği basit çözümleri içeren bir kitap.Okuma sıramda en sonda yer alıyor.

Bunun dışında okumayı çok istediğim bir diğer kitap Mahallenin En Mutlu Bebeği.
Hemen hemen herkesin övgüyle bahsettiği bu kitabı da okuyup annelik konusundaakedemik bilgilerimi sağlamlaştırmayı planlıyorum.

Umarım şuan kitap arayışında olan anne adaylarına bu paylaşımım yardımcı olur.
Tüm gebelere sağlıklı su gibi doğumlar diliyorum.

SevgilerBunlar da ilginizi çekebilir

2 yorum :

 1. Çok çalışkan bir nanesin. İtiraf ediyorum ben ilk öğrendiğimde Ayşe önerin kitabını koşa koşa alıp okumaya başlamıştım.yaklaşık 2 hafta önce de tracy hogg u aldım. Ama hiç okumadım. Şuasıysalar kıyafet, eşya ve hastane süsleriyle resmen bozmuş durumdayım. Hep instagram bozdu beni :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım çok teşekkür ederim :)
   Çalışkanlıktan ziyade araştırmacı ruhumun etkisi demek daha doğru olur sanırım :))
   Eşya kıyafet araştırmaları bende de var olmaz mı hiç,ben de pinterestte kaybediyorum kendimi :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.