G. on The Blog!: Neydi ki bu testler? | Güzellik ve Makyaj | Gamze Mazgal

Neydi ki bu testler?

12 Yorum
Gebeliğimin başından beri zihnimi kurcalayan konulardan biri de bana ve bebeğime yapılacak olan testlerdi.Hangisi ne kadar gerekli hangi durumda risk grubunda olurum düşünüp durdum.Çok şükür sorunsuz bir gebelik geçiriyorum ve test geçmişim sandığım kadar sorunlu olmadı.
Bu süreç içinde forum forum dolaşıp "güncel" bilgi bulmakta zorlandığım için belki benim gibi arayış içinde olanlara bir faydası dokunur diye bu yazıyı hazırlamaya karar verdim.
Öncelikle her ay kan/idrar isteyen bir doktora maruz kalmadığım için kendimi şanslı hissettiğimi belirtmek isterim.Gebelik tespitinden sonra artı 2 kan testi yaptırmış şanslı gebelerdenim sanırım.Her ne kadar basit işlemler gibi görülse de,kan ve idrar testlerinin (acaba bir sorun çıkacak mı sorusu ile  )en azından benim için psikolojik etkisi büyük.Çok şükür ki çok fazla gerilmeden bu süreçleri atlatmış bulundum.
Gebelikte yapılan testlerGelelim yaptırdığım testlere...
İlki 12-14. Haftalar arasında yaptırılan ikili test olarak da bilinen Down Sendromu tespit testi...
Bu test, iki aşamadan ve sadece iki değerden ölçüm aldığı için bu testin ismi ikili test olarak anılıyor.Birinci adımda ultrason yardımıyla bizim ense kalınlığı olarak bildiğimiz fakat aslında bebeğin ensesinde yer alan doku içi sıvının değeri ve burun kemiğinin gelişimi ölçülüyor.İkinci adımsa yine sadece iki değerin ölçüldüğü kan testi.Bu testin sonucuna göre cinsiyet belirlemesi yapan doktorlar da mevcut ama ne derece sağlıklı bilmiyorum yine de ekliyorum -magazinsel bilgileri severiz-Bhcg değeriniz 50 altındaysa erkek 50 üstündeyse kız bebeğe sahip oluyormuşsunuz.Benimkisi 38 di ve evet oğlum olacak :)
İkinci test ise 22-24.Haftalarda yapılan ve beni en çok geren Detaylı Ultrason adı verilen bebeğinizin performansına bağlı olarak 30 ila 45 dakika süren iç ve dış organların tam anlamıyla tarandığı görsel bir test kan vermek yok :) Tüm organ ve dokuların gelişimi oluşumu ve sizden bebeğe aktarım yapan damarlarında tarandığı bir test bu.Bu testi kendi doktorunuz da uygulayabilir yada ikinci bir gözün de değerlendirmesini almak adına sizi başka bir doktora da yönlendirebilir.Benim doktorum -Dr.Baha Celal Doğan-kurum içinde (Acıbadem Kadıköy)başka bir doktora yönlendirmeyi tercih etmişti fakat kısıtlı zaman içinde ayarlanamayan randevu günü ve saati yüzünden beni Koşuyolu Görüntüleme Merkezine Dr.Ayşe Nur Okçu'ya yönlendirdi.Anadolu yakasında uzman radyolog arayışında olanlara tavsiyemdir.Bu kadar nazik bu kadar sakin ve işini iyi yapan doktor nadir görülmüştür bence.Sayesinde Ya bir aksilik varsa? gerginliğimi kapıdan girer girmez bir köşeye atıp canım oğlumu uzun uzun görmenin keyfini çıkardım.
Ve gelelim doktorumun üzerimde hiç baskı yaratmadan bana sadece yaptıracak mısın diye sorduğu bol polemikli Glikoz Testi yani Şeker Yüklemesi...
Bu test 28-30. Haftalar arasında yapılan şeker hastalığı riski altındaki gebenin açlık ve tokluk kan değerlerinin ölçümünün yapıldığı ve neredeyse ülkedeki doktorları ikiye bölen bir test.Ben yaptırdım mı hayır?Peki neden?
Öncelikle çok fazla şeker ve şekerli ürün tüketmeyişimin bana bir artı getireceğini düşünüp ve bunun dışında 500gr lık bir bünyeye xx değerinde şekeri göndermek istemeyişimdir.Size ne derece mantıklı gelir bilmem ama şeker yüklemesi yaptırıp da gebelik şekeri yaşamayan gebe ben hiç görmedim zira bünyeye yüklenen onca glikoza vücudun tepkisiz kalmasını beklemek oldukça komik.
Peki bu testi yaptırmazsak ne olur?
Bu test ile bebeğin hiperglisemi riski taşıyıp taşımadığını tespit edip,hiperglisemi sonucu oluşan  iri bebek doğumlarını ve doğum sonrası bebeğin şekerinin düşme ihtimalini en aza indirmek planlanıyor.İstatiksel bilgilere göreyse bu ihtimallerin yaşanması oldukça düşük.Hem annelerimiz şeker yüklemesi mi yaptırmış değil mi ama? :)
Şaka bir yana ben kendimi risk grubunda hissetmediğim için gönül rahatlığı ile yaptırmadım ama siz bu kararı almadan lütfen güzelce araştırmanızı yapın ve doktorunuza danışın.

Testler hakkında yazmak istediklerim ve aklıma gelenler sanırım bu kadar...
Sabırla bu satıra kadar okuduysanız, beni çok mutlu ettiniz teşekkür ederim.Umarım bütün testlerinizin sonucu mis gibi tertemiz çıkar ve yavrunuza sağlıkla kavuşursunuz...

Sağlıklı ve bol kıpranmalı mutlu bir gebelik dilerim :)

Sevgilerimle

Bunlar da ilginizi çekebilir

12 yorum :

 1. Sağlıkla kucağına almak nasip olsun :)

  YanıtlaSil
 2. Allah güzel bir doğum ve sağlıklı bir bebiş nasip etsin <3 Henüz anne değilim ama gebe kalırsam şeker yüklemesini kesinlikle istemiyorum. Zaten ben hiç tatlı tüketmeyen biri olarak düşük şekerliyim :D o şeker beni kesin komaya sokar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi dilekler için çok teşekkür ederim Sinem
   Meyveli soda bile içemeyen bizler için glikoz testi kesinlikle koma sebebi :D

   Sil
 3. Merhaba İnşallah bebeğinizi sağlıkla alırsınız kucağınıza :)
  Glikoz yükleme testi ile ilgili bir düşüncemi paylaşmak istiyorum. Endiseleriniz çok yerinde çok haklı ama her anne adayı beslenme açısından bu kadar bilinçli olmayabiliyor bu nedenle de glikoz yükleme testi olası durumlara önceden haberci olabiliyor bu testin pozitif yönü. Bir de bir ebe olarak şunu belirtmek isterim her yükleme testi yaptıran gecede gebelik şekeri çıkmaz risk grubunda olanların değerleri yüksek çıkar. Sorunsuz bir doğum süreci diliyorum size :)
  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi dilekleriniz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Haklısınız size katılıyorum özellikle risk grubunda olan gebelerin (daha önce gebelik şekeri yaşamış ya da ailesinde şeker öyküsü olanlar) çok dikkatli değerlendirme yapmaları gerekmekte

   Sil
 4. Çok güzel bir yazı olmuş 😊

  YanıtlaSil
 5. Bir de 35 yaş üstü anne adayları için kromozom testleri var ki, sonucu beklemesi ömür törpüsü

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok şükür sorunsuz atlattık kuzum benim 💕

   Sil
 6. Ben yaptırdım kuzum şeker yükleme testini. 50mg'lık olandan. Bir kutu gazozdan pek de farklı değildi :) Ben normalde tatlıyı çok severim, bol bol da yerim. Ama çok şükür testin sonucunda bir sorun çıkmadı.

  1 saatlik testi doktorum tüm hastalarından istiyor. Ama 1 saatlik testte yüksek şeker çıkarsa 2 yada 3 saatlik test yaptırmalarını istemiyor. Onun yerine şeker tüketimine dikkat etmelerini, ve mümkünse evde şeker ölçümü yapabilecekleri bir alet alıp ara sıra şeker seviyelerini kontrol etmelerini önerdiğini söyledi. Bence makul. 1 saatlik testin bir sakıncası olduğunu düşünmüyorum ben. Kaldı ki plasenta zaten bebeğe giden şeker oranını da kontrol ediyor ;) Yani vücuda şeker aldığımızda hemen hepsi bebişe gitmiyor. Sadece belli bir miktarın üstünde olursa kontrol edemiyormuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sonucun temiz çıkmasına sevindim Alice'im 💕
   Kontrolcü Türk anası kimliğim şeker yüklemesine de yansıdı kendim kontrol ederim ben dedim çıktım işin içinden 😹

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.