G. on The Blog!: Gebelik Çatlaklarını Önlemenin 5 Kolay Yolu | Güzellik ve Makyaj | Gamze Mazgal

Gebelik Çatlaklarını Önlemenin 5 Kolay Yolu

2 Yorum
Gebelik bir kadın için vücudunun sürekli değişime uğradığı mucizelerle dolu bir süreç.
Vücudun uğradığı değişiklerden biri de şüphesiz günden güne büyüyen ve genişleyen (kalçalar,basenler,kollar ve göğüslerle) göbüşlerimiz :)
Kimilerinin genetik olduğunu iddia ettiği,kimilerinin sadece cilt yapısına bağlı olduğunu düşündüğü bu sorunla 31.haftanın içinde olmama rağmen henüz karşı karşıya gelmedim umarım bundan sonra da bu şekilde devam ederim.
Bebeğimiz büyürken kabusumuz olan çatlakları önleyebilmek için benim de uyguladığım ipuçlarını sizlerle paylaşmazsam olmaz dedim ve sizler için bu postu hazırladım.

İşte o 5 madde...

1.Bol Bol Su İçmek
Söz konusu cildimizse elbette onu sağlıklı tutmanın ilk yolu bol su tüketimi.Üretilen nem ve yenilenen hücrelerin sağlıklı kalabilmesi şüphesiz yeterli su tüketimine bağlı.
Gebelikte su tüketiminin bir diğer önemi ise her iki saatte bir değişen amniyon sıvısının bebek için yeterli seviyede kalabilmesi ve bu süreçte sıklıkla yaşanması muhtemel gebelik idrar yolları enfeksiyonunun önüne geçmek.

2.Sağlıklı Beslenmek ve Kademeli Kilo Artışı
Vücudumuzun en büyük organı olan cildimiz tükettiğimiz gıdalardan direkt olarak etkilenir.Yüksek oranlarda alınan kalorilerle gelen kilo artışı,bir anda genişleyen cildimizde çatlak oluşumuna yeterli zemini sağlar.
Besleyici diyet takibi bebeğimize yarar sağlamanın yanında kilomuzu da kontrol altında tutmamızı sağlayacaktır.
Gebeliğim süresince protein ağırlıklı beslenerek ve basit karbonhidrat tüketimimi en aza indirerek minimum seviyede kilo alarak bebeğimi güzelce besledim.Doktorların da defalarca altını çizdiği gibi porsiyonları genişletmenin bebeğe fayda sağlamadığını,bebeğin zaten bizden gerekli besini aldığını,annenin vücut direncini sağlaması için beslenmesi gerektiğini de belirtmeden geçmek istemedim.

Virginia Howes'a göre (Baby's Coming kitabı) 9.haftadan sonra kilo artışı bakın şöyle olmalıymış:
*İlk 12 hafta 1-2 kg
*12-28 arası her hafta 300 yada 400 gr
*28-40 arası ise yani son 3 aylık dönemde her ay 1 ila 3 kilo 

3.Duş/Banyo Suyunun Sıcaklığı 
Çok sıcak yada çok soğuk suyun normal şartlarda bile cildimizdeki elastik ağlara zarar verip kuruttuğunu varsayacak olursak gebelikle birlikte hassaslaşan ve sürekli değişime uğrayan cildimize olan olumsuz etkisini düşünmek zor olmayacaktır.
Kuruyup gerilen cildin çatlamasını önlemek adına banyo sıcaklığını dengede tutmak çatlakları önlemenin bir diğer yolu sayılabilir.

4.Çatlak Kremleri ve Yağlar 
Güzelce besleyip bol su ile nemlendirdiğimiz cildimizin elbette dışardan da desteğe ihtiyacı olacaktır.Özel üretim kremler ve yağların yanı sıra E vitaminince zengin basit kremler ve doğal yağlar (badem yağı,üzüm yağı,vs.) da çatlakları önlemede bize yardımcı olacaktır.
Özelikle son haftalara doğru cildimizde hissettiğimiz gerginlik ile oluşan kaşınma hissine karşılık krem ya da yağ kullanımı oldukça önemli.Kaşıyarak hassaslaşan cilde zarar vererek kalıcı hasarlara yol açabiliriz.

5.Bir Sonraki Gebelik(ler)
Bir önceki gebelikte çatlak sorunu yaşamış ya da yaşamamış olmak bir sonrakini garanti altına aldığımızı göstermez.Genellikle yapılan yanlışlardan biri de ilkinde çatlamadım ikincide de çatlamam düşüncesidir.İlk gebelikten sonra sağlıklı genişleme gösteren cilt kendini toparlayıp eski haline dönecek bir sonraki gebelikte yeniden hassaslaşıp yine bakıma ihtiyaç duyacaktır.

Gebelikte çatlak oluşumuna karşı sadece krem kullanmak yerine bahsettiğim diğer maddelere de dikkat etmek eminim işimize yaracaktır.

Çatlaksız musmutlu kocaman göbüşlü sağlıklı gebelikler dilerim :)
Sevgilerimle


Bunlar da ilginizi çekebilir

2 yorum :

  1. Annem hiç krem sürmemiş, 1 çiziği bile yok. Kardeşimde çok çatlak var. Çok merak ediyorum akıbetmi 🙈

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Umarım annenim genleri sende daha baskındır 🙈

      Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.