G. on The Blog!: Kozmetik Ürünlerin Son Kullanma Tarihleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Güzellik ve Makyaj | Gamze Mazgal

Kozmetik Ürünlerin Son Kullanma Tarihleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

4 Yorum
son kullanma tarihiMerhabalar
Kullandığımız her üründe olduğu gibi kozmetik ürünlerimizin de tüketim tarihlerinin olduğunu biliyoruz.Fakat nedense konu kozmetik olunca son kullanım tarihi çok da önemsenmiyor.Özellikle ruj tüketiminde...Bitene kadar kullanma gereği hissedenlere şahit olmadım değil...Sıklıkla yapılan bu yanlışa artık düşmemek adına bugün sizlere bu yazımı hazırladım.
Sürekli uçuk,sivilce,döküntü,ciltte yada gözde kaşıntı şikayetleri olan arkadaşlarım şimdi dikkatlice postumu okuyor...Çünkü bu şikayetler ürünlerinizle artık vedalaşmanız gerektiğini söylüyor.Ürünlerimizin son kullanım tarihlerini bize rehberlik eden semboller sayesinde-ki bu çoğunlukla kapağı açık kavanoz sembolüdür-öğreniyoruz fakat sık kullandığımız ürünlerde bazen de olsa ambalaj deformasyonu-kırılma/silinme-ile sembolümüzü artık kaybettikse bazı belirtileri değerlendirerek ürünlerimizin ömrü konusunda fikir edinebiliriz.
Belirtiler,
-Yapısal değişiklikler kuruma yada seyrelme,
-Renk ve koku değişimi,
-Lekelenme yada pamuklanma(ki ben bu belirtiye hiç tanık olmadım)
-Ciltte kızarma,yanma yada kaşıntı yapma gibi sıralanabilir.
Peki belirtilerini gizleyen ürünleri ne yapacağız?Onlar için de sizlere ürünlerin azami kullanım sürelerini belirten bir tablo hazırladım.
son kullanma tarihi
Bu tabloya göre ürünlerinizin kullanım tarihleri hakkında fikir yürütebilirsiniz.Kremler ve losyonları eklemeyi unutmuşum maalesef,onların da azami kullanım süresi 6-8 ay arasında değişiyor.
Tüm bunların yanında ürünlerimize aksesuarlık eden fırçalar ve süngerlerin temizliğini de önemsememiz gerektiğini belirtmeden geçemeyeceğim.Fırçalarımızı her ay,süngerlerimizi her kullanım sonunda yıkamak ve tamamen kurutmak cilt sağlığımız için oldukça önemli.Dilerim bu postum hoşunuza gitmiştir en önemlisi işe yarar olmuştur.
Herkese sağlıklı ve mutlu güzellikler diliyorum
Sevgiyle Kalın!
G.


Bunlar da ilginizi çekebilir

4 yorum :

 1. Hiçbir ürün sanmıyorumki süresi geçmesin :) herkesin evinde mutlaka var son kul tah geçen :) Hiç adilll değil bu sayılar yıllar :((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahh Kokoşum ahh..Acı da olsa zamanı gelince ayrılmamız gerekiyor ki en sevdiklerimizle kötü hatıralarımız olmasın :D

   Sil
  2. Ben ayrılamıyorummmm parisimm:)) Yazıktır günahtır,ama kokusu falan değişmişse mecbur ayrılıyorum onun dışında bana zararı yoksa kalır kalbimin kozmetik çekmecesinde <3<3

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.